Skip to content

1201 W State StTrenton, NJ 08618

Built 1970
Other Exempt

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Nov 7, 1996

Property Information

Block32602
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2SM 12444SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage11,760
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,100
12%
Improvement Value:$897,100
88%
Total Assessment$1,014,200

Sale
$425,000
DeedBook 3143, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1970