Skip to content

1320 W State St

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Apartment

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Oct 24, 2022

Property Information

Block32705
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3SF 11190SF
Dwellings13
Zoning---
Sq Footage11,276
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
58%
Improvement Value:$172,500
42%
Total Assessment$412,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,929+4.2%
2024$22,964+0.3%
2023$22,906+0.3%
2022$22,832+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft11,276DeedBook 6508, Page 879Recorded12/1/2022

Property Sale

Sale
$842,000
Sq Ft11,276DeedBook 6427, Page 455Recorded1/13/2021

Property Sale

SaleMulti
$438,500
DeedBook 6133, Page 720

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 2226, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1950