Skip to content

63 Maple Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$136,500
Last Sale Date
Mar 21, 2005

Property Information

Block32801
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,800
31%
Improvement Value:$60,500
69%
Total Assessment$88,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,122+4.2%
2024$4,916+0.3%
2023$4,903+0.3%
2022$4,887+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 5024, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1920