Skip to content

114 Reading Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2005

Property Information

Block32901
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,331
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
33%
Improvement Value:$52,700
67%
Total Assessment$78,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,577+4.2%
2024$4,392+0.3%
2023$4,381+0.3%
2022$4,367+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4098, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1900