Skip to content

230 Hillcrest Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$48,900
Last Sale Date
May 5, 2009

Property Information

Block32901
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
33%
Improvement Value:$54,400
67%
Total Assessment$81,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,699+4.2%
2024$4,509+0.3%
2023$4,498+0.3%
2022$4,483+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$48,900
DeedBook 5997, Page 763

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 3883, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1900