Skip to content

45 S Hermitage Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1892

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Jul 11, 2019

Property Information

Block3301
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,366
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,700
15%
Improvement Value:$48,800
85%
Total Assessment$57,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,336+4.2%
2024$3,201+0.3%
2023$3,193+0.3%
2022$3,183+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 6374, Page 1751

Property Built

Built

Year Built: 1892