Skip to content

71 S Hermitage Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1917

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 20, 2023

Property Information

Block3302
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,100
15%
Improvement Value:$44,700
85%
Total Assessment$52,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,063+4.2%
2024$2,939+0.3%
2023$2,932+0.3%
2022$2,922+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,863DeedBook 6521, Page 1178Recorded4/28/2023

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 3920, Page 58

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 2490, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1917