Skip to content

225 Beechwood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Apartment

Last Sale Price
$6,550,000
Last Sale Date
Oct 17, 2019

Property Information

Block33104
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description4SB
Dwellings62
Zoning---
Sq Footage57,256
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,240,000
61%
Improvement Value:$792,600
39%
Total Assessment$2,032,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$117,911+4.2%
2024$113,155+0.3%
2023$112,870+0.3%
2022$112,504+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$6,550,000
Sq Ft57,256DeedBook 6385, Page 1924Recorded10/31/2019

Property Sale

SaleMulti
$3,100,000
DeedBook 5832, Page 238

Property Sale

SaleMulti
$2,200,000
DeedBook 2502, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1950