Skip to content

253 Parkway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$227,750
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block33501
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,800
10%
Improvement Value:$93,100
90%
Total Assessment$103,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,027+104.7%
2024$2,945+9.6%
2023$2,688+0.4%
2022$2,678+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$227,750
Sq Ft1,290DeedBook 6526, Page 1745Recorded6/27/2023

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft1,290DeedBook 6504, Page 1306Recorded10/26/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920