Skip to content

225 Parkway AveTrenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Mar 23, 2012

Property Information

Block33501
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionCB1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,900
17%
Improvement Value:$61,900
83%
Total Assessment$74,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,339+4.2%
2024$4,164+0.3%
2023$4,154+0.3%
2022$4,140+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 6146, Page 935

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 4893, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1950