Skip to content

207 Parkway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Price
$140,826
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block33502
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,109
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,500
16%
Improvement Value:$53,600
84%
Total Assessment$64,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,718+4.2%
2024$3,568+0.3%
2023$3,559+0.3%
2022$3,548+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$140,826
Sq Ft2,109DeedBook 6448, Page 1695Recorded7/19/2021

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 6057, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1900