Skip to content

535 Parkway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1924

Last Sale Price
$201,500
Last Sale Date
May 30, 2017

Property Information

Block33701
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionF2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,355
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
13%
Improvement Value:$153,800
87%
Total Assessment$176,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,256+4.2%
2024$9,842+0.3%
2023$9,818+0.3%
2022$9,786+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$201,500

From:

To:

Sq Ft2,355DeedBook 6291, Page 1787Recorded7/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$197,300
DeedBook 5986, Page 805

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 2609, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1924