Skip to content

1448 Stuyvesant Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2005

Property Information

Block33801
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
32%
Improvement Value:$52,200
68%
Total Assessment$77,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,467+4.2%
2024$4,287+0.3%
2023$4,276+0.3%
2022$4,262+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924