Skip to content

1350 Edgewood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1,404,450
Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block34201
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,400
14%
Improvement Value:$76,200
86%
Total Assessment$88,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,140+4.2%
2024$4,932+0.3%
2023$4,920+0.3%
2022$4,904+1.6%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

SaleMulti
$530,000
DeedBook 6068, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1950