Skip to content

201 Clearfield Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1928

Last Sale Price
$128,750
Last Sale Date
Dec 20, 2005

Property Information

Block34302
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
25%
Improvement Value:$53,600
75%
Total Assessment$71,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,154+4.2%
2024$3,986+0.3%
2023$3,976+0.3%
2022$3,963+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$128,750
DeedBook 5397, Page 270

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4418, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1928