Skip to content

62 Moreland Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$54,900
Last Sale Date
Mar 29, 2010

Property Information

Block34601
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,022
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,400
20%
Improvement Value:$66,000
80%
Total Assessment$82,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,780+4.2%
2024$4,587+0.3%
2023$4,576+0.3%
2022$4,561+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$54,900
DeedBook 6047, Page 567

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4663, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1920