Skip to content

445 Parkway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1925

Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block35002
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,076
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,200
12%
Improvement Value:$91,600
88%
Total Assessment$103,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,771+4.4%
2024$5,529+0.3%
2023$5,514+0.3%
2022$5,495+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925