Skip to content

922 Parkside Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2008

Property Information

Block35003
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,425
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,300
22%
Improvement Value:$57,000
78%
Total Assessment$73,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,252+4.2%
2024$4,081+0.3%
2023$4,070+0.3%
2022$4,057+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$29,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1954