Skip to content

912 Parkside Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 17, 2019

Property Information

Block35007
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SM 2720SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,835
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,300
60%
Improvement Value:$99,200
40%
Total Assessment$249,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,474+4.2%
2024$13,890+0.3%
2023$13,855+0.3%
2022$13,810+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,835DeedBook 6367, Page 1826Recorded5/20/2019

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4618, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1950