Skip to content

202 Moreland Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1954

Last Sale Date
Aug 15, 2019

Property Information

Block35801
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,100
31%
Improvement Value:$33,400
69%
Total Assessment$48,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,813+4.2%
2024$2,700+0.3%
2023$2,693+0.3%
2022$2,684+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954