Skip to content

209 Brinton Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1930

Last Sale Price
$62,500
Last Sale Date
May 26, 2011

Property Information

Block35802
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,800
27%
Improvement Value:$40,400
73%
Total Assessment$55,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,202+4.2%
2024$3,073+0.3%
2023$3,065+0.3%
2022$3,055+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 6108, Page 104

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5629, Page 6

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5466, Page 209

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 5150, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1930