Skip to content

16 Renfrew Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1938

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Mar 20, 2024

Property Information

Block35903
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,104
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,400
29%
Improvement Value:$172,200
71%
Total Assessment$242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,073+4.2%
2024$13,506+0.3%
2023$13,472+36.7%
2022$9,852+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,104DeedBook 6553, Page 1302Recorded4/10/2024

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft2,104DeedBook 6405, Page 403Recorded6/3/2020

Property Sale

Sale
$379,000
DeedBook 5502, Page 204

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3888, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1938