Skip to content

14 Kensington Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2020

Property Information

Block35904
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,702
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,700
33%
Improvement Value:$142,500
67%
Total Assessment$211,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,252+4.2%
2024$11,758+0.3%
2023$11,728+0.3%
2022$11,690+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$74,429
DeedBook 2444, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1930