Skip to content

216 Sanhican Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2001

Property Information

Block36001
Lot6.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,880
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
29%
Improvement Value:$109,500
71%
Total Assessment$154,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,934+4.2%
2024$8,573+0.3%
2023$8,552+0.3%
2022$8,524+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940