Skip to content

312 Sanhican Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1955
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2012

Property Information

Block36002
Lot8.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,044
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
28%
Improvement Value:$127,300
72%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$8,711+10.4%
2018$7,887+0.3%
2017$7,860+0.5%
2016$7,823+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955