Skip to content

8 River Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Jun 29, 1998

Property Information

Block36004
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,050
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
29%
Improvement Value:$115,400
71%
Total Assessment$162,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,409+4.2%
2024$9,030+0.3%
2023$9,007+0.3%
2022$8,978+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 3415, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1920