Skip to content

196 W Hanover St

Trenton, NJ 08618

Built 1887

Last Sale Date
Dec 15, 2017

Property Information

Block3602
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,400
16%
Improvement Value:$28,000
84%
Total Assessment$33,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,938+4.2%
2024$1,859+0.3%
2023$1,855+0.3%
2022$1,849+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6312, Page 120

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 6065, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1887