Skip to content

16 Morningside Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1955

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Aug 25, 2023

Property Information

Block36102
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,194
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
29%
Improvement Value:$112,800
71%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,160+18.6%
2024$7,721+0.3%
2023$7,702+0.3%
2022$7,677+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$332,000
Sq Ft2,194DeedBook 6532, Page 1328Recorded8/28/2023

Property Sale

Sale
$80,000
Sq Ft2,194DeedBook 6523, Page 50Recorded5/15/2023

Property Sale

SaleMulti
$58,500
DeedBook 2230, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 1955