Skip to content

624 Sanhican Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1961

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Aug 28, 1989

Property Information

Block36204
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,511
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,300
26%
Improvement Value:$141,300
74%
Total Assessment$190,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,057+4.2%
2024$10,611+0.3%
2023$10,584+0.3%
2022$10,550+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$134,000
DeedBook 2500, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1961