Skip to content

1 Mill Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1848

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 9, 2005

Property Information

Block36501
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
Description2SM
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage1,728
Acreage1.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,600
42%
Improvement Value:$82,700
58%
Total Assessment$142,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,255+4.2%
2024$7,922+0.3%
2023$7,902+0.3%
2022$7,876+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5253, Page 59

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 3615, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1848