Skip to content

115 Spring StTrenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$60,900
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block3701
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,282
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
7%
Improvement Value:$71,800
93%
Total Assessment$77,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,496+4.2%
2024$4,314+0.3%
2023$4,304+0.3%
2022$4,290+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$60,900
Sq Ft2,282DeedBook 6438, Page 340Recorded4/22/2021

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 2271, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1920