Skip to content

127 Spring St

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Last Sale Date
Nov 8, 2019

Property Information

Block3701
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,148
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,100
12%
Improvement Value:$45,500
88%
Total Assessment$51,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$2,810+4.5%
2020$2,690+5.2%
2019$2,557-14.9%
2018$3,003+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6388, Page 34

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5493, Page 186

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 2321, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1900