Skip to content

49 Titus Ave

Trenton, NJ 08618

Built 2007

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Aug 15, 2007

Property Information

Block3901
Lot34.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,561
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,800
6%
Improvement Value:$79,900
94%
Total Assessment$84,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,913+4.2%
2024$4,715+0.3%
2023$4,703+0.3%
2022$4,688+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 5730, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 2007