Skip to content

113-115 Bellevue Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 21, 2019

Property Information

Block4001
Lot25.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB2S 2788 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,878
Acreage89089

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,500
23%
Improvement Value:$152,400
77%
Total Assessment$197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,480+4.2%
2024$11,017+0.3%
2023$10,989+0.3%
2022$10,954+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,878DeedBook 6361, Page 1797Recorded3/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 1950