Skip to content

13 W Greenway Walkway

Trenton, NJ 08618

Built 2001

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 13, 2024

Property Information

Block4002
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,417
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,400
8%
Improvement Value:$63,300
92%
Total Assessment$68,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,985+4.2%
2024$3,825+0.3%
2023$3,815+0.3%
2022$3,803+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,417DeedBook 6571, Page 1196Recorded10/16/2024

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5510, Page 158

Property Sale

Sale
$76,990
DeedBook 4135, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 2001