Skip to content

26 Spring St

Trenton, NJ 08618

Built 2001

Last Sale Price
$63,900
Last Sale Date
Sep 12, 2001

Property Information

Block4002
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,417
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
8%
Improvement Value:$70,100
92%
Total Assessment$75,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,403+4.2%
2024$4,225+0.3%
2023$4,215+0.3%
2022$4,201+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$63,900
DeedBook 4135, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 2001