Skip to content

98 Spring St

Trenton, NJ 08618

Built 1886

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block4003
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,410
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
14%
Improvement Value:$35,600
86%
Total Assessment$41,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,402+4.2%
2024$2,305+0.3%
2023$2,299+0.3%
2022$2,291+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,410DeedBook 6501, Page 1879Recorded9/30/2022

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft1,410DeedBook 6501, Page 424Recorded9/23/2022

Property Sale

Sale
$92,600
Sq Ft1,410DeedBook 6457, Page 852Recorded9/21/2021

Property Sale

Sale
$24,500
Sq Ft1,410DeedBook 6447, Page 1580Recorded7/12/2021

Property Sale

Sale
$3,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1886