Skip to content

330 Rutherford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2020

Property Information

Block4403
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,200
16%
Improvement Value:$37,800
84%
Total Assessment$45,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,610+4.2%
2024$2,505+0.3%
2023$2,499+0.3%
2022$2,491+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1901