Skip to content

336 Rutherford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1911

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
Apr 12, 2023

Property Information

Block4403
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,217
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,900
18%
Improvement Value:$30,400
82%
Total Assessment$37,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,164+4.2%
2024$2,076+0.3%
2023$2,071+0.3%
2022$2,065+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 6518, Page 1187

Property Sale

Sale
$53,000
Sq Ft1,637DeedBook 6518, Page 1187Recorded3/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1911