Skip to content

212 Prospect St

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 16, 2019

Property Information

Block4403
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF 2138 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,185
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
30%
Improvement Value:$72,800
70%
Total Assessment$104,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,033+4.2%
2024$5,790+0.3%
2023$5,775+0.3%
2022$5,756+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,185DeedBook 6400, Page 101Recorded3/16/2020

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5315, Page 179

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 3335, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1950