Skip to content

59 Wilson St

Trenton, NJ 08618

Built 1909

Last Sale Price
$68,340
Last Sale Date
Nov 19, 2007

Property Information

Block4502
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage904
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,300
23%
Improvement Value:$24,600
77%
Total Assessment$31,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,851+4.2%
2024$1,776+0.3%
2023$1,771+0.3%
2022$1,766+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$68,340
DeedBook 5761, Page 63

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2876, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1909