Skip to content

325 Rutherford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1889

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Dec 20, 2023

Property Information

Block4601
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,502
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,200
6%
Improvement Value:$120,900
94%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,431+518.0%
2024$1,202+0.3%
2023$1,199+0.3%
2022$1,196+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,502DeedBook 6545, Page 535Recorded1/2/2024

Property Sale

Sale
$29,000
Sq Ft1,502DeedBook 6427, Page 1892Recorded1/22/2021

Property Sale

Sale
$11,600
Sq Ft1,502DeedBook 6421, Page 1768Recorded11/19/2020

Property Sale

Sale
$7,000

From:

To:

Sq Ft1,502DeedBook 6365, Page 1619Recorded5/3/2019

Property Sale

Sale
$1,517
DeedBook 2279, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1889