Skip to content

323 Rutherford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1889

Last Sale Date
Nov 1, 2018

Property Information

Block4601
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,268
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,100
21%
Improvement Value:$26,700
79%
Total Assessment$33,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$1,762+5.2%
2019$1,675-24.0%
2018$2,203+0.3%
2017$2,196+0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6348, Page 466

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4779, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1889