Skip to content

317 Rutherford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1896

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 28, 2010

Property Information

Block4601
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,683
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,000
20%
Improvement Value:$32,000
80%
Total Assessment$40,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,320+4.2%
2024$2,227+0.3%
2023$2,221+0.3%
2022$2,214+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 4984, Page 249

Property Sale

Sale
$2,025
DeedBook 3954, Page 295

Property Sale

Sale
$1,025
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1896