Skip to content

40 Marion St

Trenton, NJ 08618

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 2016

Property Information

Block4701
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,800
21%
Improvement Value:$30,100
79%
Total Assessment$37,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,199+4.2%
2024$2,110+0.3%
2023$2,105+0.3%
2022$2,098+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1926