Skip to content

243 Bernard St

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Date
Jun 14, 2022

Property Information

Block4703
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description2CB1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,800
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,500
82%
Improvement Value:$15,000
18%
Total Assessment$84,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,902+4.2%
2024$4,704+0.3%
2023$4,692+0.3%
2022$4,677+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950