Skip to content

227 Bellevue Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1898

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Oct 27, 2003

Property Information

Block4704
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,200
16%
Improvement Value:$38,500
84%
Total Assessment$45,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,651+4.2%
2024$2,544+0.3%
2023$2,538+0.3%
2022$2,530+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4630, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1898