Skip to content

426 Stuyvesant Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1921

Owner
---
Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 26, 2025

Property Information

Block4902
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,300
16%
Improvement Value:$38,100
84%
Total Assessment$45,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,634+4.2%
2024$2,527+0.3%
2023$2,521+0.3%
2022$2,513+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,572DeedBook 6596, Page 1634Recorded7/11/2025

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6408, Page 1820Recorded7/21/2020

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 3715, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1921