Skip to content

468 Rutherford Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 22, 2025

Property Information

Block4904
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,219
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,700
8%
Improvement Value:$88,300
92%
Total Assessment$96,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,569+4.2%
2024$5,344+0.3%
2023$5,331+0.3%
2022$5,314+1.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft2,219DeedBook 6615, Page 1527Recorded1/14/2026

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft2,232DeedBook 6256, Page 1142Recorded7/25/2016

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 6125, Page 991

Property Sale

Sale
$18,750
DeedBook 3339, Page 293

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 2476, Page 746

Property Sale

Sale
$11,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900