Skip to content

405 Stuyvesant Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1902

Last Sale Price
$31,453
Last Sale Date
Mar 14, 2023

Property Information

Block4904
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,733
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,500
13%
Improvement Value:$43,500
87%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,901+4.2%
2024$2,784+0.3%
2023$2,777+0.3%
2022$2,768+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$31,453
Sq Ft1,733DeedBook 6517, Page 1355Recorded3/15/2023

Property Sale

Sale
$2,000
Sq Ft1,733DeedBook 6510, Page 102Recorded12/21/2022

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 4983, Page 225

Property Sale

Sale
$11,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1902